Διδακτικές Μέθοδοι

ØΕκπαιδευτικό υλικό των Σχολικών Βιβλιοθηκών ανά τη χώρα (Υπηρεσία Σχολικών   Βιβλιοθηκών του ΥΠΕΠΘ)

Ø Εκπαιδευτικό υλικό σχετικό με το νερό (πέραν των Σχολικών Βιβλιοθηκών)

Ø Εκπαιδευτικό υλικό σχετικό με Διδακτικές μεθόδους - Παιδαγωγικές αρχές & προσεγγίσεις

Ø Θεατρικά έργα

Ø Χρήσιμες Ιστοσελίδες

Ø Εκπαιδευτικό υλικό των Σχολικών Βιβλιοθηκών ανά τη χώρα (Υπηρεσία Σχολικών Βιβλιοθηκών του ΥΠΕΠΘ) σχετικό με το νερό

& Α. Βιβλιογραφία Σχολικών Βιβλιοθηκών

1. Valley B., 1001 τρόποι για να σωθεί ο πλανήτης μας, Εκδ. Νέα Σύνορα –Α.Α. Λιβάνη, Αθήνα 1992 (636.73 VAL)

2. Mackay F., Δραστηριότητες για το περιβάλλον, Εκδ. Πατάκη, Αθήνα 1996 (372.357 MAC)

3. Suzuki D., Μια ματιά στο περιβάλλον, Εκδ. Άδωνις, Αθήνα 1997 (577 SUZ)

4. Van Cleaves J., Οικολογία για παιδιά, Εκδ. Πνευματικός, Αθήνα 1997 (577 VAN)

5.  Χριστοδουλάκης Ν., Οικολογία, Εκδ. Πατάκη, Αθήνα 2000 (577 ΧΡΙ)

6. Τμήμα Περιβάλλοντος Πανεπιστημίου Αιγαίου, Οικολογία και περιβάλλον στην Ελλάδα του 2000, Εκδ. Φιλιππότη, Αθήνα 1995

Β. Εκπαιδευτικά πακέτα Σχολικών Βιβλιοθηκών

1. Περιβαλλοντική Εκπαίδευση για βιώσιμες πόλεις, ΥΠ.Ε.Π.Θ.

Γ. Cd - rom Σχολικών Βιβλιοθηκών

Ø Εκπαιδευτικό υλικό σχετικό με τα απορρίμματα

(πέραν των σχολικών βιβλιοθηκών)

& A. Βιβλιογραφία (πέραν των σχολικών βιβλιοθηκών)

B. Εκπαιδευτικά πακέτα (πέραν των σχολικών βιβλιοθηκών)

1. Οικολογικά σχολεία, Ελληνική Εταιρεία Προστασίας της Φύσης

2. Φύση χωρίς σκουπίδια, Ε.Ε.Π.Φ.

ØΕκπαιδευτικό υλικό σχετικό με Διδακτικές μεθόδους - Παιδαγωγικές αρχές & προσεγγίσεις

& Α. Βιβλιογραφία Σχολικών Βιβλιοθηκών

1. Αθανασάκης Α. – Κουσουρής Θ., Περιβάλλον και οικολογία στην εκπαίδευση, Εκδ. Δάρδανος Αθήνα 1999, (372.357 ΚΟΥ)

Εκπαιδευτικό υλικό σχετικό με Διδακτικές μεθόδους - Παιδαγωγικές αρχές & προσεγγίσεις   (πέραν των σχολικών βιβλιοθηκών)

& Α. Βιβλιογραφία( πέραν των σχολικών βιβλιοθηκών)

1. Αναστασάτος Ν., Σχολείο και Περιβάλλον.Από τη θεωρία στην πράξη, Εκδ. Ατραπός, Αθήνα 2005

2. Γεωργόπουλος Α. & Τσαλίκη Ε., Περιβαλλοντική Εκπαίδευση: Αρχές, φιλοσοφία, μεθοδολογία, παιχνίδια, ασκήσεις, Εκδ. Gutenberg, Αθήνα 1993

3. Γεωργόπουλος Α., Περιβαλλοντική Ηθική, Εκδ. Gutenberg, Αθήνα 2004

4. Γκόβας Ν., Για ένα νεανικό δημιουργικό θέατρο, Εκδ. Μεταίχμιο, Αθήνα 2002

5. Δεληκανάκη Ν. – Κοκολάκη Ρ. – Νοΐδου Μ., Περιβαλλοντική Εκπαίδευση στην προσχολική ηλικία, Εκδ. Ελληνικά Γράμματα

6. Ματσαγγούρας Η., Η διαθεματικότητα στη σχολική γνώση, Εκδ. Γρηγόρη, Αθήνα 2003

7. Καΐλα Μ., Θεοδωροπούλου Ε., Αναστασίου Δ., Ξανθάκου Γ., Αναστασάτος Ν., Περιβαλλοντική Εκπαίδευση, Ερευνητικά Δεδομένα & Εκπαιδευτικός Σχεδιασμός, Εκδ. Ατραπός, Αθήνα 2004

8. Katz L. & Chard S., Η μέθοδος Project, Εκδ. Ατραπός, Αθήνα 2004

9. Ξανθάκου Γ. & Καΐλα Μ., Η δημιουργικότητα στο σχολείο, Εκδ. Ελληνικά Γράμματα, Αθήνα 2002

10. Παπαδημητρίου Β., Περιβαλλοντική Εκπαίδευση και Σχολείο, Εκδ. Τυπωθήτω, Αθήνα 1998

Β. Εκπαιδευτικά πακέτα   (πέραν των σχολικών βιβλιοθηκών)

1. Τμήμα Θεατρικών σπουδών Πανεπιστημίου Αθηνών, Θέατρο και σχολείο, Παραγ. Γενική Γραμματεία Νέας Γενιάς, Αθήνα 1998

ØΘεατρικά έργα

"Το Ποταμι που θυμωσε" (161 ΚΒ) του Θοδωρή Παπαϊωάννου  εκπαιδευτικού

Το ποτάμι που θύμωσε είναι... μια νερένια ιστορία  που παίρνουν μέρος  οι πυγολαμπίδες, οι νύμφες Ναϊάδες, οι ψαράδες, ο εργοστασιάρχης, ο σύμβουλός του, οι εργάτες, οι αγρότες, ο δήμαρχος, οι κάτοικοι, τα παιδιά και το ποτάμι.

Ο Θοδωρής Παπαϊωάννου γεννήθηκε στη Γερμανία και ολοκλήρωσε τις σπουδές του στην Παιδαγωγική Ακαδημία Θεσσαλονίκης το 1986. Μένει στην Έδεσσα, είναι παντρεμένος και έχει δύο παιδιά. Είναι αποσπασμένος στο ΚΠΕ Έδεσσας. Κατά δήλωσή του, τις περισσότερες φορές που μπαίνει στην τάξη του έρχεται να πάει να κάτσει σε θρανίο! Ερασιτεχνικά σαν ηθοποιός έχει παίξει σε παραστάσεις της Θεατρικής ομάδας της Π.Α.Θ., του Θεάτρου της Σητείας και του Εδεσσαϊκού Θεάτρου. Ως μουσικός  παίζει κιθάρα και τραγουδάει. Με την ιδιότητα του συγγραφέα έχει γράψει επίσης τα θεατρικά έργα «Μια Κυριακή στο δάσος», «Ο έκτος κύκλος».

Στοιχεία επικοινωνίας

Τηλέφωνο:2381029436 κινητό 6977052154